id: 25

Tynk gipsowy ręczny, zastosowanie


Autor: dywanynet
Data dodania: 22-06-2016
Kategoria: Remonty kompleksowe

Artykuł:

ZASTOSOWANIE:

CEKOL TR-49 jest gipsową zaprawą przeznaczoną do ręcznego wykonywania jednowarstwowych wypraw tynkarskich w pomieszczeniach suchych o wilgotności względnej powietrza do 70%. CEKOL TR-49 może być stosowany na podłożach z gipsu, betonu, betonu komórkowego, cegły ceramicznej i wapienno-piaskowej.

WŁAŚCIWOŚCI:

CEKOL TR-49 jest suchą mieszanką gipsu, wypełniaczy mineralnych i najnowszej generacji dodatków modyfikujących, nadających zaprawie doskonałą plastyczność i przyczepność do podłoża. Dodatek kruszywa lekkiego sprawia, że właściwości termoizolacyjne zaprawy są dużo lepsze niż zaprawy cementowo-wapiennej. CEKOL TR-49 umożliwia uzyskanie wysokiej wydajności robót tynkarskich. Jest łatwy do rozprowadzenia i gładzenia.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA:

Podłoże powinno być czyste, zwarte, nośne i wolne od zatłuszczeń. Farby emulsyjne, olejne, klejowe oraz luźne ziarnka piasku i tynku należy usunąć. Części stalowe zabezpieczyć przed korozyjnym działaniem gipsu np. nałożyć antykorozyjne powłoki malarskie. Podłoża silnie chłonące (np. gazobeton) oraz nierównomiernie chłonne (np. cegła silikatowa lub ceramiczna) należy zagruntować zagruntować Gruntem Tynkarskim CEKOL GT-86, rozcieńczonym w zależności od chłonności podłoża 1:2 do 1:4. Powierzchnie gładkie i stropy należy zagruntować preparatem CEKOL GS-83- KONTAKT. Na sufitach tynkować wyłącznie jednowarstwowo. Grubość tynku na suficie do 15 mm.

WYKONANIE:

W celu przygotowania tynku CEKOL TR-49 zawartość opakowania wsypać do odmierzonej ilości wody w proporcji 0,50÷0,55 l wody na 1 kg suchej mieszanki i dokładnie wymieszać mieszadłem mechanicznym. CEKOL TR-49 nakładać ręcznie równą warstwą na wcześniej przygotowane podłoże. Na sufity tynk nakładać wyłącznie jednowarstwowo, o grubości warstwy maksymalnie do 15 mm.

Wykonanie tynku w kolejności:

  • Zagruntowanie podłoża
  • Zamocowanie profili (jeśli są stosowane)
  • Nałożenie tynku
  • Wstępne wyrównanie łatą aluminiową
  • Po częściowym stwardnieniu tynku wyprowadzenie powierzchni i kątów
  • W końcowej fazie twardnienia tynku zroszenie powierzchni wodą w postaci mgły, zatarcie pacą gąbkową w celu wyciągnięcia "mleczka", a następnie wygładzenie pacą metalową nierdzewną
  • Prace należy wykonywać w temperaturze + 5 st.C do +25 st.C.